تغییر آدرس شرکت

 

تغییر آدرس شرکت
تغییر آدرس شرکت

 

تغییر آدرس شرکت

 

آدرس و نشانی هر شرکتی بایستی به شکل دقیق و صحیح در سیستم جامع اداره ثبت شرکت ها وارد شود. منظور از آدرس شرکت عبارت است از نشانی مکانی و جغرافیایی دقیق، کد پستی، شماره های تلفن و شماره فکس می باشد. در گاهی از موارد شرکت ها مجبور به تغییر آدرس خود می شوند که در این حالت نیز بایستی تغییرات لازم را به سازمان مربوطه اطلاع داده و در سیستم جامع سازمان مذکور نیز آدرس جدید جایگزین شود.

برخی از شرکت ها در اساس نامه ی شرکت خود آدرس شرکت را به شکل دقیق وارد می کنند که در صورت تغییر آدرس شرکت مجبورند اساس نامه شرکت را نیز تغییر دهند به همین دلیل توصیه می شود که در اساس نامه فقط شهر محل اقامت را وارد نمایید تا مجبور به تغییر آن نباشید.

 

راهنمای تغییر آدرس شرکت

 

همان طور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره شد در برخی از مواقع شرکت ها برای تغییر آدرس شرکت و کسب و کار خود تصمیماتی می گیرند؛ که این تصمیم ممکن است دلایل بسیار گوناگونی را داشته باشد که از جمله این دلایل می توان به نیاز به فضای بزرگ تر و یا کوچکتر که متناسب با فعالیت های شرکت باشد، سرمایه گذاری در یک منطقه دیگری از شهر و یاکشور و نظر جمعی سهامداران برای گسترش و پیشرفت فعالیت های شرکت اشاره کرد.

برای تغییر آدرس شرکت بایستی سازمان ثبت شرکت ها را در جریان بگذارید و با تشکیل جلسه ای مجمع عمومی، صورت جلسه ای تنظیم و به امضاء تمام افراد حاضر در جلسه برسانید. تنظیم صورت جلسه از مهم ترین گام ها برای تغییر آدرس شرکت می باشد بنابراین در تهیه و تنظیم آن نهایت دقت را به خرج ببرید. البته با توجه به بند ۳ اساس نامه، هئیت مدیره می تواند بدون حضور دیگر سهامداران نیز اقدام به تغییر آدرس شرکت داشته باشند چرا که این اختیار طبق بند ۳ اساس نامه به هئیت مدیران داده شده است.

 

مراحل تغییر آدرس شرکت
مراحل تغییر آدرس شرکت

 

مراحل تغییر آدرس شرکت

 

در نگاه اول تغییر آدرس شرکت امری بسیار آسان و ساده ای به نظر می رسد که در واقع این چنین نمی باشد. برای تغییر آدرس شرکت و کسب و کار خود بایستی یک سری مراحل را طی کنید که در ذیل مراحل تغییر آدرس شرکت را نام برده ایم:

 1. جلسه ای مجمع با هئیت مدیران و تمام سهامداران
 2. آماده کردن صورت جلسه ای با عنوان تغییر آدرس شرکت
 3. به امضاء رساندن صورت جلسه تنظیم شده توسط تمام شرکت کنندگان در جلسه
 4. صورت جلسه ی مذکور را در سامانه ثبت شرکت بارگذاری کرده و دریافت تاییدیه
 5. ارسال و بارگذاری مدارک اسکن شده (در بخش بعدی به این مدارک پرداخته ایم)
 6. دریافت پیش آگهی
 7. پرداخت هزینه های مربوطه و انتشار پیش اگهی در روزنامه

شما برای تکمیل پرونده ی خود در سازمان ثبت شرکت ها فقط ۳ تا ۹ روز فرصت دارید تا مدارک لازم را به صورت دستی تحویل دهید. هم چنین بایستی توجه داشته باشید که مدارک را قبل از انتشار و دریافت پیش آگهی تحویل سازمان دهید.

 

مدارک و نکات لازم در تغییر آدرس شرکت

 

برای تغییر آدرس شرکت بایستی یک سری نکات را رعایت و مورد توجه قرار دهید که از جمله این نکات می توان به آماده کردن دو نسخه از صورت جلسه با امضاء مدیران و شرکاء، سهام داران بایستی در سر برگ های جدا میزان و مقدار سهام خود را ذکر کنند، صورت جلسه های تنظیم شده بایستی در سربرگ شرکت نوشته و ممهور شوند، اشاره کرد. هم چنین در هنگام ثبت تغییرات شرکت و تغییر آدرس شرکت بایستی مدارک مورد نیاز را از قبل آماده و تهیه نمایید که از جمله این مدارک می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • اصل آگهی آخرین تغییرات در روزنامه رسمی کشور
 • کپی برابر اصل آگهی تاسیس شرکت
 • کپی برابر اصل روزنامه تاسیس شرکت
 • کپی برابر اصل کلیه مدارک شناسایی شرکاء و مدیران

علاوه بر کپی برابر اصل مدارک فوق، بایستی قایل های مربوط به اسکن این مدارک را نیز در سیستم خود داشته باشید تا در سامانه مربوطه بارگذاری شود.

مدارک و نکات لازم در تغییر آدرس شرکت
مدارک و نکات لازم در تغییر آدرس شرکت

 

هزینه تغییر آدرس شرکت

 

هر ثبت تغییر آدرس مسلتزم هزینه ای می باشد که بایستی آن را پرداخت و متقبل شوید. از جمله هزینه تغییر آدرس شرکت می توان به هزینه صورت جلسه، هزینه های درج تغییر آدرس در روزنامه های رسمی و هزینه های مربوط به جابه جای و مکان جدید برای شرکت اشاره کرد. شما می توانید برای برآورد هزینه تغییر آدرس شرکت به سامانه مربوط مراجعه کرده و اطلاعات دقیق تری را به دست بیاورید.

این مقاله در مورد تغییر آدرس شرکت می باشد که سعی بر آن داشتیم در مورد راهنمای تغییر آدرس و مدارک مورد نیاز و هزینه های مربوطه توضیحات مفیدی را ارائه دهیم که امیدواریم موثر واقع شده باشد.

 

5/5 - (4 امتیاز)
مشاوره رایگان