افزایش سرمایه شرکت چیست؟

 

افزایش سرمایه
افزایش سرمایه

 

افزایش سرمایه

 

افزایش سرمایه یکی از  موثرترین عوامل در توسعه و پیشرفت شرکت ها و موسسات تجاری بعد از ثبت شرکت می باشد. همه کسب و کارها برای ادامه فعالیت های خود و رقابت با رقبای سرسخت ام،روزی نیاز به پشتوانه مالی قوی دارند، به همین جهت نیز استراتژی های لازم برای افزایش سرمایه را در پیش می گیرند. وجود سرمایه برای شرکت ها بسیار مهم و ضروری می باشد چرا که اکثر کسب و کارهای که ورشکسته شدند و نتوانستند به فعالت های خود ادامه دهند، به خاطر نداشتن پشتوانه مالی و سرمایه بوده است.

شما اگر مدیر و یا صاحب یک شرکتی هستید بایستی از میزان سرمایه خود و راه های افزایش سرمایه شرکت خود اطلاعات به روز و مفیدی را داشته باشید تا در مواقع بحرانی بتوانید بهترین و موثرترین ایده ها را برای حفظ کسب و کار خود ارائه دهید. در ادامه مطالب سعی بر آن داریم در مورد انواع روش های افزایش سرمایه توضیحات مختصری را برای دوستان عزیز بازگو کنیم.

 

روش های افزایش سرمایه

 

همانطور که اشاره کردیم افزایش سرمایه از مهم ترین عوامل پیشرفت و توسعه یک شرکت در دنیای رقباتی امروزه می باشد. راه های متفاوتی برای افزایش سرمایه شرکت ها وجود دارد که از جمله این روش ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  1. روش افزایش سرمایه از محل صرف سهام
  2. روش افزایش سرمایه از محل تجدید ارزبابی دارایی ها
  3. روش افزایش سرمایه از محل سود انباشته
  4. روش افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

شما با توجه به نوع فعالیت و شرایط پیش روی شرکت خود می توانید طبق یکی از این روش های مذکور، اقدام به افزایش سرمایه داشته باشید. البته قبل از بکار بردن هر یک از این روش ها بهتر می باشد تا در مورد آن ها اطلاعاتی را داشته باشد.

افزایش سرمایه
افزایش سرمایه

 

روش افزایش سرمایه از محل صرف سهام

 

شرکت ها در این روش، سهام های خود را با قیمتی بیشتر از قیمت اسمی به فروش می رسانند و مبلغ مابه التفاوت بین قیمت اسمی و قیمت فروش را به صورت سهام جدید به سهامداران و شرکاء خود پرداخت می کند. البته در بسیاری از مواقع شرکت ها مبلغ مابه التفاوت را تحت عنوان افزایش سرمایه به صندوق شرکت بر می گردانند. این روش به ندرت در بین شرکت ها صورت می گیرد ولی با این حال یکی از مطرح ترین روش ها در مباحث افزایش سرمایه بوده و می تواند مورد استفاده مدیران کسب و کار های و اقع شود.

 

روش افزایش سرمایه از محل تجدید ارزبابی دارایی ها

 

در روش افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها میزان و مبلغ دارایی ها شما هیچ تغییری نخواهد کرد، بدین صورت که تعداد سهام شما افزایش یافته ولی با کاهش قیمت سهام ها ، دارایی شرکت تغییری نخواهد کرد. در این روش شرکت تمام دارایی های مشهود خود از جمله تجهیزات و زمین و غیره را تجدید ارزیابی می کنند و در ترازنامه شرکت خود مبلغ آن را به روز می کنند و از آن جایی که در ترازنامه باید هر دو طرف معادله تراز و یکی باشد، در نتیجه مبلغ و میزان سرمایه را نیز افزایش می دهند. افزایش سرمایه در این روش فقط به حالت صوری و در دفاتر حسابداری اتفاق می افتد. و عملا پول و نقدینگی وارد شرکت نخواهد شد.

 

روش افزایش سرمایه از محل سود انباشته

 

همان طور که از اسم این روش پیداست، شرکت ها در دفاتر حساب های خود عنوانی را تحت سود انباشته یاداشت می کنند که طبق این عنوان هر ساله میزانی از سود خود را به عنوان سود انباشته، ذخیره می کنند. بنایراین شرکت های که سود انباشته قابل توجهی را داشته باشند می توانند از طریق همین روش اقدام به افزایش سرمایه شرکت خود کنند. با اضافه شدن سود انباشته به سرمایه شرکت شما، تعداد سهام شما هم بیشتر خواهد شد. نکته ای که در روش از محل سود انباشته بایستی به آن توجه باید کرد، این است که در این روش میزان و مقدار دارایی شما افزایش پیدا نخواهد نکرد. هم چنین هیچ گونه پول و نقدینگی نیز به حساب شرکت شما اضافه نخواهد شد.

 

روش افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

 

در خیلی از مواقع شرکت ها برای افزایش سرمایه مجبور هستند که از آورده نقدی سهامداران خود استفاده کنند. در برخی از دفاتر رسمی حسابداری، حسابداران این موضوع را تحت عنوان آورده شرکاء یاداشت می کنند که مبالغ متعلق به این عنوان عددی، بسیار قابل توجه می باشد. اگر شرکت شما از سود انباشته مناسبی برخوردار نیست، می توانید از روش آورده نقدی شرکاء و یا سهامداران استفاده کنید. این روش از دیگر روش های افزایش سرمایه موثر تر  و قابل قبول تر می باشد که بسیاری از شرکت ها نیز بیشتر از این روش استفاده می کنند.

 

در تمامی روش های ذکر شده بالا بعد از اتمام شرکت نیازمند ثبت تغییرات شرکت است

 

روش افزایش سرمایه
روش افزایش سرمایه

 

5/5 - (3 امتیاز)
مشاوره رایگان