اخذ رتبه و گرید کم هزینه و فوری ، شرایط مدارک و قوانین ۱۴۰۱، مشاوره تخصصی رایگان

 

تخصص تاسیسات آب و فاضلاب در گروه مهندسی آب
اخذ رتبه

 

اخذ رتبه

 

اخذ رتبه و گرید کم هزینه و فوری ، شرایط مدارک و قوانین ۱۴۰۱

در معنای لغوی گرید یا رتبه به معنای پایه، منزلت، مقام، شأن و منصب می باشد. عنوان یک رتبه می تواند مختص دستگاههای دولتی، کارمندان، خدمات ارگانهای دولتی یا خصوصی، بخش های اداری، قضایی، پزشکی و …باشد که با توجه به سوابق کاری و تحصیلی، اصول و قوانین خاص مربوط به کار و حرفه  و…، هر کدام رتبه هایی را کسب می کنند.اخذ رتبه برای شرکت هایی که در زمینه پیمانکاری فعالیت دارند امری ضروری است، زیرا این رتبه بندی به شرکت های کارفرما میزان توانایی سازمان را در قبال ارائه خدمات مربوط به حوزه خود نشان می دهد، به همین دلیل شرکت های خدماتی و پیمانکاری بایستی هر چه سریعتر نسبت به اخذ رتبه خود اقدام کنند.

مقیاسی که می تواند کیفیت و کمیت خدماتی و برنامه ای یک شرکت را تضمین کند، اخذ رتبه است که موجب ایجاد فضایی رقابتی بین شرکت های برتر شده و زمینه رشد و تعالی جامعه نیز را نیز فراهم می آورد. از این رو، هر شرکت برای داشتن قراردادهای همکاری با سرمایه گذارها، سایر شرکت ها و سازمانهای دولتی، باید برای اخذ رتبه اقدام کند.در این میان بحث رتبه بندی در شرکتها از اهمیت مهمی برخوردار است که باید به آن توجه نمود. لذا رتبه بندی شرکت ها می تواند آیینه تمام نمایی از وضعیت یک شرکت را به نمایش گذاشته و کیفیت و کمیت برنامه های آنها را نشان دهد.

 

نکات مهم اخذ رتبه

 

شرکت ها برای اخذ رتبه بندی مناسب از لحاظ فنی و مالی مورد ارزیابی قرار می گیرند سپس با توجه به نتایج ارزیابی، رتبه ای بین عدد ۱ تا ۵ برای شرکت مورد ارزیابی تعلق می گیرد. رتبه یک بالاترین و بهترین رتبه در رتبه بندی شرکت ها می باشد و کمترین رتبه هم با عدد ۵ نشان داده می شود که شما بایستی سعی کنید شرکت خود را به بالاترین رقم رتبه بندی، یعنی عدد یک برسانید. داشتن رتبه بهتر می تواند در ارزیابی شرکت ISQI (سنجش رضایت مندی مشتریان) بسیار مفید واقع شود و شرکت شما را به عنوان بهترین شرکت در زمینه فعالیت کسب و کارتان معرفی کند.

اخذ رتبه مشاور، به میزان توانایی که از طرف معاونت راهبردی ریاست جمهوری داده می شود، بستگی دارد. به صورت کلی، میزان رتبه از ۱ تا ۵ تقسیم بندی می شود و هر شرکتی که سابقه مناسب، مشاوره ی زیاد، کارایی کافی در حوزه فعالیت خود را داشته باشد، به نظر معاونت ریاست جمهوری رتبه های بالاتر به آن تعلق می گیرد. هم چنین بخش دیگری از میزان رتبه بر اساس عملکرد سازمان در قبال هزینه های دریافتی از پروژه ها، تخمین زده می شود. به هر حال برای سازمان هایی که رتبه های پایینی دارند و می خواهند رتبه خود را افزایش دهند پیشنهاد می شود که تعداد پروژه های بیشتری را دریافت کنند.

 

اخذ رتبه و گرید

 

شرکت های پیمانکاری و مشاوره ای برای این که بتوانند قرار دادهای بزرگ و طولانی مدت با سازمان های بزرگ دولتی ببندند نیاز به اخذ رتبه و گرید دارند. به همین دلیل ما نیاز دانستیم که شرایط لازم را برای اتخاذ این رتبه بندی خدمت شما عزیزان توضیح دهیم.

شرکت هایی که بایستی به فکر اخذ رتبه باشند به دو نوع تقسیم بندی می شوند، شرکت های پیمانکاری و شرکت های مشاوره ای. برای شرکت های پیمانکاری بر اساس میزان سابقه آن ها، توان مدیریتی و مالی و هم چنین تعداد افراد کارشناس فعال در سازمان، رتبه هایی بین ۱ الی ۵ داده می شود و برای شرکت های مشاوره ای در این زمینه رتبه هایی در بین ۱ الی ۳ صادر می شود. تمامی این شرکت ها بایستی بدانند که بدون داشتن اخذ گرید نمی توانند موفق باشند و دوام بیاورند، چون اکثرا کارفرماها بدون داشتن این رتبه بندی، حاضر به همکاری با آن ها نیستند، به همین دلیل بایستی مدیران شرکت های پیمانکاری و مشاوره ای به فکر اخذ رتبه در سازمان خود باشند.

 

مبنای اخذ رتبه

 

سوال مهمی که در اینجا می توان پرسید این است که چه چیزی مبنای اخذ رتبه برای یک شرکت است ؟

آنچه در بحث رتبه حائز اهمیت است، مبنای توانایی مالی، فنی، کیفی و کمیتی استانداردهای یک شرکت برای انجام همکاری با پروژه ها می باشد که امروزه رضایت ارباب رجوع هم می تواند پارامتر مهمی در کاهش و افزایش امتیاز و رتبه یک شرکت به شمار آید. گاهی یک شرکت، رتبه شرکت دیگر را خریداری می کند و به این ترتیب موفق به اخذ رتبه می شود و بیشتر مواقع، شرکت های برتر با تکیه بر فاکتورها، ملاک ها و استانداردهای لازم، اقدام به اخذ رتبه برای شرکت خود می کنند.

در صورتی که بخواهید برای شرکت خود رتبه های بالایی را اخذ کنید باید در کنار شرایط عمومی، شرایط اختصاصی را نیز داشته باشید. در ادامه این شرایط به ترتیب مورد بحث و بررسی قرار می گیرند.

 

سامانه ساجات و اخذ رتبه

 

ساجات یا سامانه جامع تشخیص صلاحیت شرکت ها، یکی از سازمان ها تحت نظارت و معاونت ریاست جمهوری کشور می باشد که در خصوص ثبت شرکت و اخذ گرید و رتبه بندی شرکت ها فعالیت می کند. امروز تمام شرکت ها و کسب و کارها با این سامانه در ارتباط بوده و آشنایی کامل با آن دارند چرا که در وهله اول نام و مشخصات شرکت تازه بنا شده خود را در این سامانه ثبت می کنند.

هم چنین شرکت ها می توانند برای اخذ رتبه و گرید خود نیز به این سامانه مراجعه کرده و درخواست اخذ رتبه داشته باشند. اگر تا کنون در ساجات ثبت نام نکرده اید، همین الان به آدرس وب سایت ساجات مراجعه کرده و با وارد نمودن اطلاعات شرکت و مشخصات خود، در این سامانه ثبت نام کنید و کد رهگیری و شناسه ورود خود را دریافت نمایید. تا بتوانید مراحل لازم جهت اخذ رتبه را طی کنید و رتبه بندی شرکت خود را به دست بیاورید.

 

 

رتبه بندی شرکت ها چیست؟
شرایط اخذ رتبه

 

 شرایط لازم اخذ رتبه

 

 

شرکت شما برای اخذ رتبه بایستی یک سری شرایط خاص را داشته باشد که از جمله شرایط لازم جهت اخذ رتبه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

-شرکت شما نبایستی دارای سوء پیشینه ای داشته نباشد که معمولا برخی از شرکت ها به دلیل داشتن سوء پیشینه از انجام پروژ های زیادی محروم می شوند.

-مدیران و اعضای هیئت مدیره نبایستی در یکی از بخش های دولتی شاغل باشد.

-حداقل نصف اعضای هیئت مدیره دارای مدرک کارشناسی داشته باشند.

-یکی از اعضای هیئت مدیره بایستی حداقل ۷ سال سابقه بیمه داشته باشد و ترجیحا سابقه بیمه آن توسط یک شرکت معتبر و دارای رتبه رد شده باشد.

-دو نفر از اعضای هیئت مدیره هم بایستی سابقه بیمه ۳ ساله داشته باشند.

بیشتر موارد و شرایط ذکر شده در این بخش برای تمام شرکت ها عمومی بوده و شما می توانید با توجه به شرایط مذکور اقدام به درخواست اخذ رتبه اقدام نمایید و گرید مناسب شرکت خود را دریافت فرمایید.

 

نکات مهم شرایط اخذ رتبه

 

 

اولین گام برای اخذ رتبه، این است که ثبت شرکت خود را در این زمینه انجام داده باشیم. هم چنین بایستی حداقل نیمی از اعضای هیئت مدیره شرکت دارای مدرک کارشناسی و بالاتر باشند تا بتوان رتبه خوبی به آن اختصاص داد.

مورد دوم این است که یکی از مهندسین شرکت بایستی حداقل ۳ سال سابقه کار و بیمه رد شده در این زمینه را داشته باشد. این مورد هر چقدر بیشتر باشد در پایین آمدن رتبه گرید سازمان تاثیر گذارتر است. هم چنین اگر سازمانی دارای ۲ مهندس با سابقه بیمه در دو حرفه باشد می تواند برای این دو حوزه اقدام به اخذ رتبه کند.

رتبه بندی شرکت ها در ۵ شاخه زیر انجام می پذیرد

  1. پیمانکاران
  2. مشاوران
  3. سازمان های انفورماتیک
  4. شرکت های فعال در زمینه EPC
  5. اندوه سازان

 

 

شرایط عمومی اخذ رتبه

 

 

-عدم ممنوعیت یا محرومیت کاری و یا نداشتن سوء پیشینه

-عدم اشتغال به کارهای دولتی برای مدیران

 

 

شرایط اختصاصی اخذ رتبه

 

 

-اولین شرط اخذ رتبه، ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها می باشد.

-باید حداقل مدارک  تحصیلی اعضای هیأت مدیره لیسانس باشد.

– بکارگری یک مهندس با ۷ سال سابقه کار و بیمه از شرکتی که رتبه دار می باشد.

– بکارگیری دو مهندس با سابقه و مرتبط، به مدت سه سال در شرکت مورد نظر.

 

 

مراحل اخذ رتبه چیست؟

 

 

بعد از اینکه شرکت شما شرایط عمومی و اختصاصی اخذ رتبه را دارا بود، می تواند مراحل زیر را برای اخذ رتبه بندی خود آغاز نماید

 

ابتدا بایستی به سایت اینترنتی ساجات مراجعه کنید و سپس اطلاعات مربوط به سازمان خود را در این سامانه درج کنید. برای این کار بایستی از قبل در این سایت عضو شده و حساب کاربری خود را فعال کنید.

بایستی مستندات و الزاماتی که در خصوص پروژه های خود دارید به این سامانه ارسال گردد تا در سریع ترین زمان ممکن رتبه شما تخمین زده شود.

هم چنین به دلیل امکانات کافی در این زمینه، لزومی به حضور فعال نماینده مدیریت سازمان نیست و احتمالا در برنامه های آتی برای اخذ رتبه پیمانکاری، از مدیریت شرکت دعوت به عمل می آید.

 

-مراجعه به سامانه اینترنتی(sajat.mporg.ir)، با گرفتن شناسه و رمز می توانید به درج اطلاعات و مستندات خواسته شده در سامانه اقدام کنید.

-پس از اینکه کارشناس مربوطه تأیید صلاحیت دادند، شناسه و رمز دوم دریافت شده و می توانید مدارک را بارگذاری نمایید.

-مدارک و پرونده جهت بررسی به سازمان مربوطه ارسال می گردد.

-در صورت تأیید، پرونده الکترونیکی برای ادامه به استانداری ارسال می شود.

-تأیید نهایی مدارک به صورت حضوری و توسط معاونت فنی و عمرانی استانداری صورت می پذیرد.

-در پایان، دستور کارتکس شرکت صادر می شود.

 

 

انواع رتبه بندی شرکت ها
مدارک لازم برای اخذ رتبه

 

مدارک لازم برای اخذ رتبه

 

 

تهیه و ارائه مدارک جهت اخذ رتبه با توجه به نوع رتبه بندی شرکت باید انجام شود. اما در چارچوب کلی موارد زیر از جمله مدارک الزامی برای اخذ رتبه می باشد:

-ابتدا فرد متقاضی باید شرایط و ضوابط آئین نامه مصوب معاونت راهبردی را داشته باشد، تا عدم صلاحیت نشود.

-ارائه آخرین نسخه اساسنامه شرکت (یک نسخه).

-ارائه آخرین نسخه اظهارنامه ثبتی شرکت( دو نسخه).

-ارائه آخرین صورتجلسه مجمع عمومی با حضور سهامداران.

-ارائه کپی سند مالکیت یا اجاره نامه دفتر اصلی شرکت.

-ارائه مدارک دال بر آخرین تغییرات شرکت در ۱۵ سال اخیر.

-ارائه آگهی درج در روزنامه های رسمی کشور همراه با تاریخ انتشار روزنامه در بالای صفحه.

در حال حاضر، متصدی امور رتبه بندی و اخذ رتبه، معاونت فنی و عمرانی استانداری می باشد. براساس رتبه بندی شرکت ها، دو شکل کلی رتبه بندی مشاور و رتبه بندی پیمانکار به ترتیب اولویت ۱ تا ۵ می باشد. بالاترین آن رتبه ۱ و رتبه پایه، ۵ می باشد. لذا، هر شرکت متقاضی برای کسب این امتیاز و رتبه باید بتواند رتبه و امتیاز خود را به حد نصاب لازم برساند تا با اعطای رتبه بندی، صلاحیت شرکت احراز شده و زمینه سودآوری و اجرای پروژه های بزرگ برای آنها فراهم گردد.

اخذ رتبه برتر می تواند نشانه رشد و پیشرفت یک شرکت باشد. با توجه به رتبه های اخذ شده توسط شرکت ها، سرمایه گذارها براحتی می توانند با مشاهده صلاحیت آنها و همچنین، توان مالی، اداری، اجرایی و کاری آنها، با اتخاذ تصمیمی درست، پروژه های خود را به شرکت هایی بسپارند که شایستگی انجام آنها را دارند.

 

هزینه اخذ رتبه

 

شما برای دریافت و اخذ رتبه شرکت خود بایستی یک سری هزینه ها را در نظر بگیرید. که این هزینه ها به دو بخش؛ هزینه های مستقیم و هزینه های غیر مستقیم، تقسیم بندی می شود. هزینه های مستقیم مربوط به فیش واریزی به صندوق سامانه ساجات می باشد، که تمامی شرکت ها برای اخذ رتبه بایستی این هزینه را متحمل شوند. هم چنین بایستی به این نکته اشاره کرد که هر شرکتی با توجه به نوع فعالیت خود مبلغ متغیری را پرداخت می کند. هزینه های غیر مستقیم مربوط به امکانات شرکت شما می باشد.

برای مثال اگر شما صاحب یک آژانس مسافرتی هستید بایستی یک مکان و فضای بسیار شیک و آرامی را برای مشتریان خود مهیا کنید و تمام پرسنل شما از لباس فرم استفاده کنند. تمام این موارد نیازمند هزینه های خواهد بود که تحت عنوان هزینه های غیر مستقیم یاد می شوند و در مقایسه با هزینه های مستقیم مبلغ بسیار زیادی می باشد.

 

 جهت دریافت مشاوره تخصصی و رایگان برای اخذ رتبه و گرید کم هزینه و فوری در سال ۱۴۰۱ با ما تماس بگیرید.

4.4/5 - (14 امتیاز)

مطلب پیشنهادی

آیین ­نامه مشاوران

آیین ­نامه مشاوران ، حداقل شرایط لازم جهت تشخیص صلاحیت پیمانکاری/مشاور

  آیین ­نامه مشاوران   آیین­نامه تشخیص صلاحیت مشاوران مربوط به مواردی اعم از موارد …

۴ دیدگاه

  1. با سلام . درخواست تغییر یک نفر از پرسنا امتیاز آور شرکت را داریم . لطفا اعلام قیمت فرمایید . ممنون . . ۰۹۳۵۸۳۵۷۹۳۱

  2. سلام ،طاعات قبول درگاه حق ،نیاز مند به نیروی رتبه اور برا شرکت تاسیسات هستم لطفا قیمت بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

مشاوره رایگان